The speed of the object can be calculated using the formula:
Speed = distance/time
The given values are:
distance = 62.43 m
time = 38.4 s
Solution:
speed = 62.43 m / 38.4 s = 1.63 m/s
Therefore, the speed of an object that travels 62.43m in 38.4s is 1.63 m/s.