Respuesta :
8 hours is the answer. All you have to do is add 40 to you profit of 24 and then divide 64 by 8 and the you get 8 hours.
Answer: 8 hours
Step-by-step explanation:
Given: profit for mowing lawns this week is [tex]\$24[/tex]. You are paid [tex]\$8[/tex] per hour and you paid [tex]\$40[/tex] for gas for the lawn mower.
To Find: How many hours did you work this week.
Solution:
Total profit for mowing lawns this week [tex]=\$24[/tex]
Hourly payment for mowing lawn[tex]=\$8[/tex]
Amount paid for gas for lawn mower [tex]=\$40[/tex]
Let total hours in week we worked [tex]=\text{x}[/tex]
Now,
Total profit made [tex]=\text{hourly payment} \times \text{Total hours worked}-\text{Amount paid for gas}[/tex]
[tex]\text{Total profit}=\text{x}\times8-40[/tex]
putting values,
[tex]24=8\text{x}-40[/tex]
[tex]8\text{x}=64[/tex]
[tex]\text{x}=\frac{64}{8}[/tex]
[tex]\text{x}=8[/tex]
Therefore we mowed lawns for [tex]8[/tex] [tex]\text{hours}[/tex] this week.