Respuesta :

Anslee
The molar mass for this is 119.38 g/mol because its a chemical formula or can be known as a substance. Please say this is the brainliest answer.(:

Answer: Molar mass of [tex]CHCl_3[/tex] is 119.5 g/mol.

Explanation:

Molar mass is the mass of 1 mole of the molecule. It is calculated by adding masses of all the atoms in the given molecule.

For [tex]CHCl_3[/tex] , it contains one atom of carbon , 1 atom of hydrogen and 3 atoms of chlorine

Mass of carbon = 12.01  g/mol

Mass of hydrogen = 1.008 g/mol

Mass of chlorine = 35.5 g/mol

Thus mass of [tex]CHCl_3[/tex] = [tex]12+1+3\times 35.5=119.5g/mol[/tex]

Molar mass of [tex]CHCl_3[/tex] is 119.5 g/mol.

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico