Respuesta :

C
1000 * 0.35 = 350
1000 - 350 = $650
To solve this question all you would need do is multiply the price of the computer which is $1000 to the percentage of which it is discounted by - 35%. Then subtract the 2 values together to find the sale price.

$1000 • 35%
$1000 • 0.35
$350.

$1000 - $350 = $650.

The sale price of the computer is C. $650
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico