To calculate the power for this system, we use the formula given as:
Power = kinetic energy / time = 0.5mv^2 / t
where m is the mass, v is the velocity and t is the time. We calculate as follows:
Power = 0.5(1300)((95)(1000/3600))^2 / 7.4 = 61167.94 W = 61.17 kW