Answer:
Step-by-step explanation:
we know that density is given as
density=mass/volume
the volume of the cylinder
v= πr^2h
v=3.142*1.5^2*14.4
v=3.142*2.25*14.4
v=101.8cm^3
Given that density =0.00123g/cm^3
mass= density*volume
masss= 0.00123*101.8
mass= 0.125214 g