Since the waves are 0.15 apart and made by tapping the water surface twice each second the speed of waves in the puddle is 0.6 m/s
To answer the question, we need to know what a wave is
A wave is a disturbance in space which carries energy from one point to another
The speed of a wave v = fλ where
Since the puddles are 0.15 m are and we know that this is the distance from crest to crest.
Also, the distance from crest to crest is λ/2
So, λ/2 = 0.15
λ = 2 × 0.15 m
= 0.3 m
Also, since the tapping by the water surface is done twice each second, the frequency, f = 2 times/s = 2 Hz
Substituting the values of the variables into the equation, for speed, we have
v = fλ
v = 2 Hz × 0.3 m
v = 0.6 m/s
So, the speed of waves in the puddle is 0.6 m/s
Learn more about speed of wave here:
https://brainly.com/question/4054018
#SPJ1