please answer the questions circled aka: Lillie’s grandmother is making potato salad for a family reunion. She uses three potatoes for each person attending the dinner. If she expects 24 people to attend the reunion, which proportion can be used to solve for p, the number of potatoes? * AWNSER CHOICES ARE ON THE PICTURE and number 2: A 5 lb. package of chicken costs $6.00. What is the cost per pound? *

please answer the questions circled aka Lillies grandmother is making potato salad for a family reunion She uses three potatoes for each person attending the di class=

Respuesta :

YonyJ

Answer:

c

Step-by-step explanation:

the second question 65cent

The answer is B. This is because the answer has to be 24 x 3 and that is what the proportion shows. The second question is $1.20 per pound it is just dividing 6 by 5 to find the unit rate.
ACCESS MORE