Answer:
Kindly check explanation
Explanation:
Given the following :
Price per pound = $1.55
Raw material required = 0.75 pound
Transport cost by sea = $0.70
Monthly demand for each of the three colors = 3487
EOQ = √2DS / H
D = 3 * 12 * 3487 * 0. 75 = 94149
Total cost of purchase = 1.55 + 0.70 = 2.25
Setup cost (S) = $186
Holding cost = 32% * 2.25 = 0.72
EOQ = √(2*94149*186) / 0.72
= 6974.50
b. How frequently should the company order cotton?
Annual demand / EOQ
94149 / 6974.50
= 13.50 ;
12 months / 13.50 = 0.89 month
c. Assuming that the first order is needed on 1-Jul, when should SYM place the order?
Since lead time is 2 weeks, order should be made 2 weeks before : 17th June
d. How many orders will SYM place during the next year? (Round your answer to 2 decimal places.)
Annual demand / EOQ
94149 / 6974.50
= 13.50 times
e. What is the resulting annual holding cost? (Round your answer to the nearest whole number.)
Holding cost * EOQ /2
0.75 * (6974.50/2) = 2615.44
f. What is the resulting annual ordering cost?
Annual ordering cost $
Ordering cost * number of orders
$186 * 13.50 = $2,511