A restaurant sells burritos for $8.00 each. To buy supplies, the restaurant pays $1.50 for the meat and $1.00 for the other ingredients in each burrito.
What is the profit the restaurant makes for selling 100 burritos? Does the restaurant make or lose money? Explain your reasoning.