HELP PLSSS . Miley is purchasing several yards of fabric for a school project. If she spent $13.41 and the fabric was $2.98 per yard, how many yards did she purchase?

Respuesta :

Answer:

4.5 yards of fabric.

Step-by-step explanation:

In order to find out how many yards she purchased, you need to divide the money she spent by the price of fabric per yard. Therefore, you divide

13.41/2.98=4.5

4.5 yards of fabric