Respuesta :
Answer:
The company that sells 4 gallon jug of lemonade for $24 is cheaper
Step-by-step explanation:
The second company sells 8 packs of 1 quart bottles for $16 which basically means 8 quarts for $16.
There are 4 quarts in a gallon so if there are 8 quarts, it would equal 2 gallons.
Now we know that the second company sells 2 gallons of lemonade for $16. So to find how much they will sell for 4 gallons, we just need to multiply by 2 for gallons and the price.
The second company sells 4 gallons of lemonade for $32.
This means that the first company is cheaper.
Hope this helps and pls do mark me brainliest if you can:)