Respuesta :

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit, such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.

Hope this helps :)

Answer:

Unit rates are like 2 liter per 30 min how much do you get in 1 hour 4

Step-by-step explanation: