Will give brainiest.
1. At the store, I purchased 3.25 lb of honey crisp apples. The apples cost $15.60. How much does it cost per pound
2. Mr. Santora got 4.3 gallons of gas at Wawa. His bill was $12.47. How much was each gallon of gas?
3. A grocery store sells fruit snacks that come in two different sizes. Box A has 8 snacks for $2.48. Box B has 12 snacks for $3.48. How much does it cost per snack in Box A? How much does it cost per snack in Box B? How much more does Box A cost than Box B?
4. Ashton works at a drop in day care center. She earned $68.25 for working 6 hours and 30 minutes. How much does Ashton make per hour? How many hours would it take Ashton to earn $126
5. The small poster in the gift shop has a width of 12 inches and a height of 15 inches. The largest poster has a width of 32 inches. What is the height of the largest poster?
6. Lauren took 12 hours to read a 360 page book. At this rate, how long will it take her to read a 400 page book? It will take Lauren _____ hours and ____ minutes.

Respuesta :

Answer:

(Hope I got them correct I may have some mistakes)

1. $4.80 per pound

2. $2.90 per gallon

3. 31 cents or $0.31, 29 cents or $0.29, 2 cents

4. $10.50, 12 hours

5. 40 inches

6. 13 hours and 20 min

Step-by-step explanation:

1. $15.60/3.25=

$4.80 per pound

2. $12.47/4.3=

$2.90 per gallon

3. $2.48/8=

31 cents or $0.31

$3.48/12=

29 cents or $0.29

31 cents- 29 cents= 2 cents

4. $68.25/6hr 30 min=

$68.25/6.5=

$10.50

$126/10.5= 12 hours

5. Hope you are doing a ratio problem

12/32=15/x

15*32= 480

480/12=

40 inches

6. 360/12=

30

400/30=

13 1/3=

13 hours and 20 min

ACCESS MORE