Answer:
(Hope I got them correct I may have some mistakes)
1. $4.80 per pound
2. $2.90 per gallon
3. 31 cents or $0.31, 29 cents or $0.29, 2 cents
4. $10.50, 12 hours
5. 40 inches
6. 13 hours and 20 min
Step-by-step explanation:
1. $15.60/3.25=
$4.80 per pound
2. $12.47/4.3=
$2.90 per gallon
3. $2.48/8=
31 cents or $0.31
$3.48/12=
29 cents or $0.29
31 cents- 29 cents= 2 cents
4. $68.25/6hr 30 min=
$68.25/6.5=
$10.50
$126/10.5= 12 hours
5. Hope you are doing a ratio problem
12/32=15/x
15*32= 480
480/12=
40 inches
6. 360/12=
30
400/30=
13 1/3=
13 hours and 20 min