If you are buying $48 worth of two types of lawn seed. Ryegrass lawn seed sells for $0.70 per pound and Fescue lawn seed sells for $1.15 per pound. If you bought 25 pounds of Fescue lawn seed, write a linear equation in standard to find any amount of Ryegrass lawn seed purchased. (ax + by = c)

Respuesta :

The amount of Ryegrass lawn seed purchased is 27.5 pounds and the linear equation formed is 0.70x + 28.75 = 48.

Linear Equation

The equation whose variables have the highest power as 1 is known as a linear equation.

How to write the linear equation for the given situation?

First, let us assume that the amount of Ryegrass lawn seeds purchased is x pounds.

The cost of Ryegrass lawn seeds is $0.70 per pound.

So, the cost of all the Ryegrass lawn seeds purchased is $0.70x.

The amount of Fescue lawn seeds purchased is 25 pounds.

And the cost of Fescue lawn seeds is $1.15 per pound.

So, the cost of all the Fescue lawn seeds purchased is,

= $1.15 x 25

= $28.75

And the total cost of buying the two types of lawn seeds is $48.

So, we can write the linear equation as,

0.70x + 28.75 = 48

Solving the linear equation for x, we get

0.70x = 48 - 28.75

0.70x = 19.25

x = 19.25/0.70

x = 27.5

Hence, the amount of Ryegrass lawn seed purchased is 27.5 pounds.

Learn more about solving linear equations here - https://brainly.com/question/1682776

#SPJ2