Respuesta :
Centripetal acceleration = speed-squared/radius. /// 98m/s2=speed-squared/12m. ///// 98x12m2/s2=speed^2. ///// Speed=square-root of 98x12=34.3m/s (about 77mph)
Answer:
When she experiences 10 g's its speed is [tex]34.293\frac{m}{s}[/tex]
Explanation:
I add a graph of the situation.
The centripetal acceleration (in this case 10 g's) is equal to the square of the speed ''V'' divided by the length ''r'' of the centrifuge arm.
[tex]ca=\frac{V^{2}}{r}[/tex] (I)
If we replace all the data in the equation (I) :
[tex]98\frac{m}{s^{2}}=\frac{V^{2}}{12m}[/tex]
[tex]V^{2}=1176\frac{m^{2}}{s^{2}}[/tex]
[tex]V=34.293\frac{m}{s}[/tex]
In the graph, I added the centripetal acceleration ''ca'', the acceleration ''a'', the velocity vector ''V'' which magnitude is the speed ''V'' and the tangential acceleration ''ta''.
