Alex bought 2 1/4 pounds of M&Ms and 1.6 pounds of gummy worms. If the M&Ms cost $2 per pound, and the gummy worms cost $ $2.75 per pound, how much did he spend?

Respuesta :

Answer:

Alex paid $8.90 total. $4.50 for the M&Ms and $4.40 for the gummy worms.

Step-by-step explanation:

2 [tex]\frac{1}{4}[/tex] is equivalent to 2.25, and if each pound is worth $2, then you would multiply the cost by each pound bought, shown like this: $2 (2.25) = $4.50 (You are distributing the $2 to find the product).

$2.75 (1.6) = $4.40

$4.50 + $4.40  = $8.90

ACCESS MORE