A particle traveled a distance of 6.0 × 10^11 meters at a rate of 3.0 × 108 meters per second. How much time, in seconds, did it take the particle to travel that distance?

Respuesta :

Answer:

It takes 2000s to travel.

Step-by-step explanation:

Given that the formula for time is T = D÷S where D represents distance and s is speed. So you have to substitute the following values into the formula :

T = D ÷ S

Let D = 6×10¹¹, S = 3×10⁸,

T = (6×10¹¹) ÷ (3×10⁸)

T = (6÷3) × (10¹¹÷10⁸)

T = 2×10³ s

Answer:

ye

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico