Given :- [tex]\sf Lianna\: buys \:10 \:apples\: for \:\$ 6.50 .[/tex]
To Find :- [tex]\sf The\: unit \:price \:of \:each\: Apple .[/tex]
Answer :- Its given that cost of 10 apples is $6.50 .
So, by Unitary method , we can solve this ,
→ Cost of 10 apples is $ 6.50.
→ Cost of 1 apple will be [tex]\sf \dfrac{\$6.50}{10}[/tex]
=[tex]\red{\bf \$0.65}[/tex]
Hence the required answer is $0.65.