Respuesta :

Given :- [tex]\sf Lianna\: buys \:10 \:apples\: for \:\$ 6.50 .[/tex]

To Find :- [tex]\sf The\: unit \:price \:of \:each\: Apple .[/tex]

Answer :- Its given that cost of 10 apples is $6.50 .

So, by Unitary method , we can solve this ,

→ Cost of 10 apples is $ 6.50.

→ Cost of 1 apple will be [tex]\sf \dfrac{\$6.50}{10}[/tex]

=[tex]\red{\bf \$0.65}[/tex]

Hence the required answer is $0.65.

ACCESS MORE