Respuesta :
Answer:
A. -1.8x² – 1.61x + 217.55 > 255
Step-by-step explanation:
Since Pattie's Produce charges $2.29 for a package of strawberries and 95 packages can be produced daily. The money gotten daily = $2.29 × 95 packages = $217 Since 20 cent increase leads to 9 less package.
The number of 20-cent increases in the cost of a package of strawberries can be gotten from:
(2.29 + 0.2x)(95 - 9x) > 255
217.55 - 20.61x + 19x - 1.8x² > 255
-1.8x² - 1.61x + 217.55 > 255
Answer:
A. -1.8x² – 1.61x + 217.55 > 255
Step-by-step explanation:
EDMENTUM