Respuesta :
Answer:
D. $120 for 20 lessons
Step-by-step explanation:
Based on the data provided we can decide which package is best by first calculating how much each package is charging per lesson. We do this by dividing the total dollar amount of each package by the number of lessons offered in that package. Then we simply compare each package to see which package charges the least amount for every single lesson like so...
$90 / 10 = $9 per lesson
$160 / 20 = $8 per lesson
$80 / 10 = $8 per lesson
$120 / 20 = $6 per lesson
Based on these values we can see that the cheapest package is $120 for 20 lessons which would be $6 per lesson.