Given:
Total amount = $10
Cost of loaf of bread = $3.25
Cost of cheese = $5.99 per pound
Each slice weights = 0.04 pounds.
To find:
The inequality for the number of slices that Paul can afford to buy.
Solution:
Let x be the number of slices that Paul can afford to buy.
Weight of on slice is 0.04 pounds. So, weight of x slices is 0.04x pound.
Cost of cheese = $5.99 per pound
So, total cost of cheese for x slices = $5.99 × 0.04x
Now, Paul has $10 to buy bread and cheese for sandwiches. Cost of loaf of bread is $3.25.
[tex]3.25+(5.99\times 0.04x)\leq 10[/tex]
[tex]0.2396x\leq 10-3.25[/tex]
[tex]0.2396x\leq 6.75[/tex]
Divide both sides by 0.2396.
[tex]x\leq \dfrac{6.75}{0.2396}[/tex]
[tex]x\leq 28.172[/tex]
The maximum integer value of x is 28.
Therefore, the required inequity is [tex]3.25+(5.99\times 0.04x)\leq 10[/tex] and 28 number of slices Paul can afford to buy.