Answer:
It would change the amount of heat produced in the transmission line to four times the previous value.
Explanation:
Given;
initial voltage in the transmission line, V₁ = 500 kV = 500,000 V
Final voltage in the transmission line, V₂ = 1 MV = 1,000,000
The power lost in the transmission line due to heat is given by;
[tex]P = \frac{V^2}{R}[/tex]
Power lost in the first wire;
[tex]P_1 = \frac{V_1^2}{R}[/tex]
[tex]R = \frac{V_1^2}{P_1}[/tex]
Power lost in the second wire
[tex]P_2 = \frac{V_2^2}{R}\\\\ R = \frac{V_2^2}{P_2}[/tex]
Keeping the resistance constant, we will have the following equation;
[tex]\frac{V_2^2}{P_2} = \frac{V_1^2}{P_1} \\\\P_2 = \frac{V_2^2P_1}{V_1^2}\\\\[/tex]
[tex]P_2 = \frac{(1,000,000)^2P_1}{(500,000)^2}\\\\P_2 =4P_1[/tex]
Therefore, it would change the amount of heat produced in the transmission line to four times the previous value.