Answer;
They will be 0.5x miles away from each other
Explanation;
Since the dog runs twice the speed of the cat
Its speed will be 2 * x = 2x mph
Now we want to know how far they will be from each other after 30 minutes
Kindly note that 30 minutes is 1/2 hour
Mathematically;
distance = speed * time
Distance of cat = x * 1/2 = 0.5x miles
Distance of dog = 2x * 0.5 = x miles
The dog is x - 0.5x miles = 0.5x miles away from the cat
They will be 0.5x miles away from each other.
Since Bobby's cat runs x mph. Bobby's dog runs twice as fast as his cat.
So here the speed of the dog should be 2x
Now we know that
[tex]Distance = speed \times time\\\\[/tex]
Here distance of cat should be x of 30 minutes or half hour = 0.5x miles
And, Distance of dog should be 2x of 0.5 = x miles
So, the difference should be
= x - 0.5
= 0.5x miles
hence, They will be 0.5x miles away from each other.
Learn more about speed here: https://brainly.com/question/1825528