Respuesta :

Answer:

$0.28

Step-by-step explanation:

1.12/12=0.93333333

0.93333333x3=.28

Answer:

The cost of 3 eggs is $.28

Step-by-step explanation:

We can use unit rates to solve

$1.12/ 12 = .0933333333 is the cost of 1 egg

Multiply by 3 to get the cost of 3 eggs

.0933333333  *3 = .28

The cost of 3 eggs is $.28

ACCESS MORE