HELP, PLEASE.

Apples sell for $1.90 per pound, and bananas sell for $0.75 per pound. Troy bought some apples and some bananas. Together they weighed 3.8 pounds, and cost $5.84.

How many pounds of apples and how many pounds of bananas did Troy buy?

A. 1.2 pounds of apples; 2.6 pounds of bananas

B. 1.9 pounds of apples; 1.9 pounds of bananas

C. 2.6 pounds of apples; 1.2 pounds of bananas < ???

D. 1.5 pounds of apples; 2.3 pounds of bananas

Respuesta :

x=amount of apples bought. (in pounds)
y=amount of bananas boutht (in pounds)
We can suggest this system of equations:

 x+y=3.8
1.9x+0.75y=5.84

We can solve this system of euqtions by substitution method.
x+y=3.8        ⇒ y=3.8-x

1.9x+0.75(3.8-x)=5.84
1.9x+2.85-0.75x=5.85
1.15x=5.84-2.85
1.15x=2.99
x=2.99/1.15
x=2.6

y=3.8-x
y=3.8-2.6
y=1.2

Answer:  C.      2.6 pounds of apples; 1.2 pounds of bananas.