Josie bought 750 bags of peanuts for $375 he intends to sell each bag for $.15 more than you paid how much should he charge for each bag

Respuesta :

Zenyia

Step-by-step explanation:

Jose bought 750 bags for $375.00

Each bag cost $375/750= $0.50

He  intends to sells them for $0.15 more

He should charge : $0.5 +$0.15=$0.65