Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98
Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.

Respuesta :

the lowest price per oz is choice A :)
Choice A because 6x2=12 and 2.98x2= 5.96
ACCESS MORE