Respuesta :

Answer:

The unit cost of something is its price divided by its weight. For example, if something that weighs 2 pounds costs $3.00, its unit cost is $3.00 divided by 2 pounds, or $1.50 per pound.

<3 Enjoy,

    Dea

Answer:example: $0.35 per minute

Step-by-step explanation:

It is $0.35 for every 1 minute, not 2 or 3 , etc.

ACCESS MORE