A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.00. If matthew spent $4.80 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

Answer:

8 oranges

Step-by-step explanation:

Divide $3 by 5 to find the price of individual oranges.

3/5 = 0.6

Then divide $4.8 by the individual price to find how many oranges

4.8/0.6 = 8