mr jones is deciding which package of cheese to buy. which package costs less per ounce?? how much less per ounce is it?
![mr jones is deciding which package of cheese to buy which package costs less per ounce how much less per ounce is it class=](https://us-static.z-dn.net/files/ddf/45cd1576c6028f331b87d9c4e0735481.jpg)
package 1 is 0.25 cents per ounce
package 2 is 0.23 cents per ounce
package 2 costs less by 0.02 cents
Step-by-step explanation:
there are 24 ounces in package 2. Divide cost by number of ounces to get the cost of 1 ounce.