In a coordinate system in which the direction to the right is positive, what are the distance and displacement of a person who walks 35 m to the left, 18 m to the right, and then 26 m to the left?

Respuesta :

Answer:

d = 79 m , d = -43 m

Explanation:

This in an exercise of movement in one dimension, the displacement is a vector and the distance is the scalar

Let's calculate the distance

          d = 35 + 18 +26

          d = 79 m

Displacement which is a vector

          d = -35 +18 - 26

          d = -43 m

thebold indicate vector.  The negative sign indicates that the movement is to the left

ACCESS MORE
EDU ACCESS