heranfm
contestada

The Hu Family goes out for lunch and the price for the meal is $57.The sales tax on the meal is 6% and the family also leaves a 15% tip on the pre-tax amount. what is the total cost of the meal?

Respuesta :

ItzDay

Answer:

$68.97

Step-by-step explanation:

57 x 0.06 = 3.42

57 + 3.42 = 60.42

57 x 0.15 = 8.55

60.42 + 8.55 = 68.97

ACCESS MORE
EDU ACCESS