Answer:
The answer is
Explanation:
The density of a substance can be found by using the formula
[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]
From the question
mass = 162 g
volume = 107 mL
The density is
[tex]density = \frac{162}{107} \\ = 1.514018691...[/tex]
We have the final answer as
Hope this helps you