a gas tank which can hold a total of 41 liters contains only 5 liters of gas when the driver stops to refuel. If it takes 3 minutes to fill up the tank, what is the rate in liters per minute

Respuesta :

Answer:

12 liters per minute.

Step-by-step explanation:

41litres-5litres=36

If 36litres are filled up within 3 min,how many litres will be filled within 1 min

1/3×36=12

=12 litres per min

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico