Respuesta :
Well we know that 10 and 3/4 is equivalent to 10.75. If we divide the meat into 8 equal packages we have to divide 10.75 by 8. Dividing 10.75 by 8 gives us 1.34375 pounds of meat per package. If we take that, and multiply it by our given value of $3.40 per pound, we end up getting $4.57 a package.
Answer: The price of each package will be $4.57 or 4 dollars and 57 cents
Step-by-step explanation:
Given
Total butcher has total ground beef of mass , [tex]m=10\frac{3}{4}pounds=10.75pounds[/tex]
Price of beef , P = 3.40 dollars per pound
Thus the price of 10.75 pounds of beef ,
[tex]P_t=m\times P=\$ 10.75\times 3.40=\$ 36.55[/tex]
Now the whole amount of beef is divided into 8 equal packets
Therefore price of each packet is given by
[tex]P_1=\frac{P_t}{8}=\$ \frac{36.55}{8}[/tex]
=>[tex]P_1=\$ 4.57[/tex]
Thus the price of each package will be $4.57 or 4 dollars and 57 cents