Respuesta :

Neetoo

Answer:

Density of iron shot is 7.92 g/mL.

Explanation:

Given data:

Mass of water + iron + graduated cylinder = 94.74 g

Mass of water  + graduated cylinder = 66.24 g

Volume of water = 45.50 mL

Volume of water + iron shot = 49.10 mL

Density of iron = ?

Solution:

First of all we will calculate the volume of iron shot.

Volume of iron shot= (Volume of water + iron shot) - Volume of water

Volume of iron shot= 49.10 mL - 45.50 mL

Volume of iron shot= 3.6 mL

Now we will calculate the mass of iron shot.

Mass of iron shot = (Mass of water + iron + graduated cylinder  ) - Mass of water  + graduated cylinder

Mass of iron shot = 94.74 g -  66.24 g

Mass of iron shot = 28.5 g

Now we will calculate the density of iron shot.

d = m/v

d = 28.5 g / 3.6 mL

d = 7.92 g/mL

Density of iron shot is  7.92 g/mL.

ACCESS MORE
EDU ACCESS