Duhbuncup Duhbuncup 20-09-2016 Mathematics contestada Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus, money is deducted from the value of the pass. He rode 12 times and $24 was deducted from the value of the pass. How much does each bus ride cost?