Answer:
49.02%
Explanation:
Given the following :
Population mean (m) = 14.7% = 0.147
Standard deviation (σ) = 33% = 0.33
The cut for the highest 15% of annual returns with this portfolio:
Highest 15% return = +ve (15/100) = +0.15 = 0.15 to the right of the normal distribution curve.
The Zscore which corresponds to 0.15 using the z-distribution = 1.04
Zscore = (x - m) / σ
1.04 = (x - 0.147) / 0.33
1.04 * 0.33 = x - 0.147
0.3432 = x - 0.147
x = 0.3432 + 0.147
x = 0.4902
Cut for highest 15% of annual return = (0.4902 * 100%) = 49.02%