An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +6.18 x 105 m/s to a final velocity of 2.59 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0708 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: = 8.87 x 10-17 N, and , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force .

Respuesta :

Complete question:

An electron is a subatomic particle (m = 9.11 x 10-31 kg) that is subject to electric forces. An electron moving in the +x direction accelerates from an initial velocity of +6.18 x 105 m/s to a final velocity of 2.59 x 106 m/s while traveling a distance of 0.0708 m. The electron's acceleration is due to two electric forces parallel to the x axis: F₁ = 8.87 x 10-17 N, and , which points in the -x direction. Find the magnitudes of (a) the net force acting on the electron and (b) the electric force F₂.

Answer:

(a) The net force of the electron, ∑F = 4.07 x 10⁻¹⁷ N

(b) the electric force, F₂ = 4.8 x 10⁻¹⁷ N

Explanation:

Given;

initial velocity of the electron, [tex]v_0[/tex] = +6.18 x 10⁵ m/s

final velocity of the electron, [tex]v_f[/tex] = 2.59 x 10⁶ m/s

the distance traveled by the electron, d = 0.0708 m

The first electric force, [tex]F_1 = 8.87*10^{-17} \ N[/tex]

(a) The net force of the electron is given as;

∑F = F₁ - F₂ = ma

where;

a is the acceleration of the electron

[tex]a = \frac{v_f^2 -v_0^2}{2d} \\\\a = \frac{(2.59*10^6)^2 -(6.18*10^5)^2}{2(0.0708)}\\\\a = 4.468*10^{13} \ m/s^2[/tex]

∑F = ma = (9.11 x 10⁻³¹ kg)(4.468 x 10¹³)

∑F = 4.07 x 10⁻¹⁷ N

(b) the electric force, F₂ is given as;

∑F = F₁ - F₂

F₂ = F₁ - ∑F

F₂ = 8.87 x 10⁻¹⁷ - 4.07 x 10⁻¹⁷

F₂ = 4.8 x 10⁻¹⁷ N

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico