Answer:
Explanation:
Given that;
The initial pressure = 0.705 atm
The initial temperature = 22.0° C
The final pressure = 1.00 atm
The objective is to calculate the final temperature,
Since the change occurs adiabatically and reversibly, the final temperature can be calculated by using the thermodynamics equation:
[tex](\dfrac{T_2}{T_1})^r= (\dfrac{P_2}{P_1})^{r-1}[/tex]
where;
r = 7/5 = 1.4
[tex](\dfrac{T_2}{22.0^0})^{1.4}= (\dfrac{1.00}{0.705})^{1.4-1}[/tex]
[tex](\dfrac{T_2}{22.0^0})^{1.4}= (1.418)^{0.4}[/tex]
[tex]T_2 = 22 \times 1.418 ^{^{\frac{0.4}{1.4}}[/tex]
[tex]T_2 = 22 \times 1.418 ^{{0.286}[/tex]
[tex]T_2 =24.31^0 \ C[/tex]