Answer:
Explanation:
The density of a substance can be found by using the formula
[tex]density = \frac{mass}{volume} \\[/tex]
From the question
mass = 2.5 g
Volume = 1.3 cm³
We have
[tex]density = \frac{2.5}{1.3} \\ = 1.923076...[/tex]
We have the final answer as
Hope this helps you