The Lovin lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24 so sweet and sour company sells an 8 pack of 1 quart bottles of lemonade for $16 which company has a higher unit price

Respuesta :

So the first thing you want to do is see how much quarts are in a gallon. (4.) Then you figure it would need 2 eight packs to get 4 gallons, as there are 8 quarts in each. 2 eight packs would cost 32 dollars verses 24 dollars for a 4 gallon jug (the same amount as 2 eight pack quarts.) So the 4 gallon jug is cheaper.
ACCESS MORE