Answer:
The pin reaches its maximum height of [tex]66.39[/tex] feet [tex]1.014[/tex] second (s) after it is released
Step-by-step explanation:
Generally from kinematic equation
[tex]v^2 = u^2 + 2as[/tex]
Here v is 0 m/s given that the velocity at maximum height is zero
s is the distance from the 37 feet to maximum height
a is the acceleration due to gravity i.e (-9.8m/s^2 ) the negative sign shows that it is moving against gravity
So
[tex]0 = 24^2 + 2*( -9.8) * s[/tex]
=> [tex]s = 29.39 \ ft[/tex]
Generally the maximum height attained is
[tex]H = 37 + 29.39[/tex]
[tex]H = 66.39 \ ft[/tex]
Generally from the kinematic equation
[tex]s = ut + \frac{1}{2}(g)t^2[/tex]
=> [tex]29.39 = 24 t + 0.5 * 9.8 t^2[/tex]
=> [tex]29.39 = 24 t + 4.9 t^2[/tex]
=> [tex]4.9t^2 + 24 t -29.39[/tex]
Using quadratic formula to solve this equation we have
[tex]t = 1.014 \ s[/tex]