jspaumang93
jspaumang93 jspaumang93
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce? A. $.45 B. $3.60 C. $2.59 D. $.15

Respuesta :

wildog33 wildog33
  • 15-11-2018

    The answer would be D, you have THREE 24 oz. cans which is the equivalent to 72 oz.  and $10.80 divided by 72 is 15 cents.

Answer Link
akopytin1316
akopytin1316 akopytin1316
  • 17-02-2020

Answer:

D. $.15

Step-by-step explanation:

well you do 3 times 24, which iis 72 and then you do $10.80 divide by 72

and that would be $.15

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best defines a megalith? a. huge stones used as monuments b. a temple made of wood c. a large mammal that lives in the Asian tundra d. a
Which biological molecule contains a large amount of the element nitrogen? A) carbohydrates B) lipids C) proteins D) starches
how many more student have cats than dogs and birds combined
With whom did John Sidell NOT have good relations? A. California B. Mexico C. Canada
How often should you typically monitor your checking account?
Peter has been seeing a counselor for problems in his sexual life. Peter’s counselor referred him to an urologist to treat his problem. Which disorder is most l
The main two factors that control the metabolic rate are
(1) Society is becoming more and more aware of the negative global impacts currently taking place. (2) Green building is one way to ease the consequences of gl
Which word means, colored bands see when light passes through a prism
A circle has its center at the origin, and (5, -12) is a point on the circle. How long is the radius of the circle?