A can of favorite dog food holds 14 oz. Four cans are $1.00. The price of three cans of delight beef dog food, each containing 12 oz, is 0.58 Which is the better buy?
![A can of favorite dog food holds 14 oz Four cans are 100 The price of three cans of delight beef dog food each containing 12 oz is 058 Which is the better buy class=](https://us-static.z-dn.net/files/d8c/00088387b2f63ca9213a9aae7b2cee07.jpg)
The 12 ounce can, because it only costs $.58 for 36 ounces, which means each ounce costs $.016, whereas the 14.5 ounce cans cost $1.00 for 58 ounces, which means each ounce costs $.017.