Answer:
See answers below
Explanation:
1 The predetermined overhead rate
= Estimated manufacturing overhead / Estimated direct labor hour
= $179,450 / 18,500 hours
= $9.7 per direct labor hour
2. The applied manufacturing overhead
= Actual direct labor hours × predetermined overhead rate per direct labor hour
= 1,850 hours × $9.7
= $17,945
3 Actual manufacturing overhead costs
Indirect labor 2,470 + Indirect materials 3,420 + Factory rent 3,350 + Factory supervision 4,780 + Factory depreciation 5,690 + Factory janitorial work + 1,290 + Factory insurance 1,750
Actual manufacturing overhead costs
= $21,000
4. Over or under applied overhead
= $21,000 - $17,945
= $3,055
Under applied overhead is $3,055