Respuesta :
Answer:
it would cost hayden $4.48
Step-by-step explanation:
[tex]1.79/2=0.90\\0.90*5= 4.48[/tex]
The price for 2.5 pounds is $4.475
What is Unitary method?
It is a method where we find the value of a single unit from the value of multiple units and the value of multiple units from the value of a single unit.
Steps to Use Unitary Method
First, let us make a note of the information we have. There are 5 ice-creams. 5 ice-creams cost $125.
Step 1: Let’s find the cost of 1 ice cream. In order to do that, divide the total cost of ice-creams by the total number of ice-creams. The cost of 1 ice-cream = Total cost of ice-creams/Total number of ice-creams = 125/5 = 25. Therefore, the cost of 1 ice cream is $25.
Step 2: To find the cost of 3 ice-creams, multiply the cost of 1 ice cream by the number of ice-creams. The cost of 3 ice-creams is cost of 1 ice-cream × number of ice-creams = 25 × 3 = $75. Finally, we have the cost of 3 ice-creams i.e. $75.
Given:
price of one pound= $1.79
So, price of 2.5 pounds = $1.79 * 2.5
= $4.475
Hence, the price for 2.5 pounds is $4.475.
Learn more about Unitary method here:
https://brainly.com/question/22056199
#SPJ2