Respuesta :

Answer:

it would cost hayden $4.48

Step-by-step explanation:

[tex]1.79/2=0.90\\0.90*5= 4.48[/tex]

The price for 2.5 pounds is $4.475

What is Unitary method?

It is a method where we find the value of a single unit from the value of multiple units and the value of multiple units from the value of a single unit.

Steps to Use Unitary Method

First, let us make a note of the information we have. There are 5 ice-creams. 5 ice-creams cost $125.

Step 1: Let’s find the cost of 1 ice cream. In order to do that, divide the total cost of ice-creams by the total number of ice-creams. The cost of 1 ice-cream = Total cost of ice-creams/Total number of ice-creams = 125/5 = 25. Therefore, the cost of 1 ice cream is $25.

Step 2: To find the cost of 3 ice-creams, multiply the cost of 1 ice cream by the number of ice-creams. The cost of 3 ice-creams is cost of 1 ice-cream × number of ice-creams = 25 × 3 = $75. Finally, we have the cost of 3 ice-creams i.e. $75.

Given:

price of one pound= $1.79

So, price of 2.5 pounds = $1.79 * 2.5

                                       = $4.475

Hence, the price for 2.5 pounds is $4.475.

Learn more about Unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS