Respuesta :
Answer:
Second Ionization energy, IE₂ = 7.27 x 10³ kJ/mol
Explanation:
Using En = -2.18 x 10¹⁸ J (Z²)(1/n²)
Z = atomic number; n = energy state of electron
Lithium has atomic number, Z = 3
Energy for n = 1:
E₁ = -2.18 x 10¹⁸ J (3²)(1/1²) = -1.962 x 10⁻¹⁷ J
When an electron is completely remove from an atom, n = ∞
Energy for n = ∞:
E∞ = -2.18 x 10¹⁸ J (3²)(1/∞²) = 0 J
Energy absorbed by the electron in order to be removed from the atom completely, ΔE = E∞ - E₁
ΔE = 0 - (-1.962 x 10⁻¹⁷ J) = 1.962 x 10⁻¹⁷ J = 1.962 x 10⁻²⁰ kJ
Ionization energy in kJ/mole of Li²⁺ ions, IE₃ is then calculated thus:
1 mole of Li²⁺ ions contains 6.02 x 10²³ ions
Ionization energy in kJ/mole of Li²⁺ ions = 1.962 x 10⁻²⁰ kJ x 6.02 x 10²³ = 1.185 x 10⁴ kJ/mol
Total energy, Etotal = IE₁ + IE₂ + IE₃
Second Ionization energy, IE₂ = Etotal - ( IE₁ + IE₃
IE₂ = 1.960 x 10⁴ kJ/mol - (520 kJ/mol + 1.185 x 10⁴ kJ/mol)
IE₂ = 7.27 x 10³ kJ/mol