A hockey player strikes a puck, giving it an initial velocity of 15.0 m/s in the positive x-direction. The puck slows uniformly to 6.20 m/s when it has traveled 45.0 m. (Take the direction of initial motion as the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.) (a) What is the puck's acceleration? (b) At what velocity is it traveling after 2.80 s? (c) How long does it take to travel 45.0 m?

Respuesta :

Answer:

a.  -2.07 m/sc^2

b. 9.204

c. 4.25  seconds

Explanation:

a. The computation of puck's acceleration is shown below:-

[tex]V^2-Vo^2 = 2as\\\\ (6.20)^2 - (15)^2 = 2 a 45.0\\\\[/tex]

38.44 - 225 = 90a

= -2.07 m/sc^2

b. The computation of velocity is shown below:-

[tex]v = Vo + at[/tex]

= 15 - (2.07) × 2.80

= 9.204

c. The computation of long which take to travel is shown below:-

= (v - u) ÷ a

= (6.2 - 15) ÷ (-2.07)

= 4.25  seconds

We simply applied the above formulas so that the correct answers could be come

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico